2 Şubat 2016 Salı

KIZIL YÜKSELIS - KITAP YORUMUARKA KAPAK

Ben dünyaları ateşe verecek kıvılcımım. Ben zincirleri kıracak çekicim. Ben halkımın ve esaret içinde yaşayan herkesin umuduyum. Çünkü biliyorum ki insan kendini köleleştiren adaletsizlikle özgürleşemez. Gelecekte, renk kodlarına göre sınıflara ayrılmış Toplum'un en alt sınıfını Kızıllar oluşturmaktadır. Diğer bütün Kızıllar gibi Darrow da, Mars'ı yeni nesiller için yaşanılır bir gezegen haline getirdikleri inancıyla günlerini madenlerde çalışarak geçirmektedir. Üstelik bunu severek ve isteyerek yapmakta, kanı ve teriyle çocuklarına daha iyi bir dünya bırakacağına inanmaktadır.

Ancak Kızıllar kandırılmıştır. Darrow, halkının yozlaşmış yönetici sınıfın kölesinden başka bir şey olmadığını keşfettiğinde adalet özlemi ve kaybettiği aşkının anısıyla hırslanır. İnsanlığın yeni nesil Altın hükümdarlarının güç için mücadele ettiği efsanevi Enstitü'ye sızmak için her şeyden vazgeçer. Hayatı ve medeniyetin geleceği pahasına en başarılı ve en vahşi Altınlarla rekabet etmek zorunda kalacak olan Darrow'un düşmanlarını yenmek için artık yapmayacağı şey yoktur… Bu, onlardan birine dönüşmek anlamına gelse bile.

"Olağanüstü bir macera, nabzınızı hızlandıracak bir serüven… Pierce Brown'ın çarpıcı ilk romanı Açlık Oyunları, Sineklerin Tanrısı ve Ender'in Oyunu'nu anımsatıyor. Başınızı döndürmek için gereken her şeye sahip." 
-Entertainment Weekly-

"Ender, Katniss ve şimdi de Darrow… Pierce Brown'ın imparatorlukları çökerten bu ilk kitabı, insanlığın yıldızlara yayılma hayalini yeniden canlandırıyor." 
-Scott Sigler-

"Bir intikam, savaş ve güç mücadelesi…" 
-Kirkus Reviews-

"Klasik bilim kurgu hayranları ve yeni distopik destanların coşkulu takipçileri bu müthiş kitabı mutlaka okumalı." 
-Examiner.com-

"Hırs dolu… Her yaştan Açlık Oyunları hayranı mutlaka okumalı." 
-Booklist-

"Okuyucuyu ele geçirecek ve daha fazlasını istetecek." 
-Library Journal-

"Pierce Brown, okurlarının zihninde yer edecek müthiş ve güçlü bir eser yaratmış." 
-The Huffington Post-

"Heyecan ve hareket dolu, sinemaya aktarılmaya hazır bir hikâye
YORUM
Evet :) Sonunda Kızıl Yükseliş bitti. Ama ne bitti. Yıktı geçti...Esti gürledi.Beyninin yarısını yiyerek kendini bana okutturdu. Kitap benden intikam aldı resmen.Beni bırakıp nasıl gidersin deyip beynimi elleriyle yoğurdu , kalbimi paramparça etti. Ve bitti..


Nasıl başlasam ,nasıl anlatsam , nasıl yorumlasam bilmiyorum . Ama kitap bitip kapağını kapattigimda tek düşüncem " Bu çok acımasızdı " oldu. Yazarın bu kitabı nasıl yapabildiğini düşündüm. Okurken resmen acı çektim . Ciğerim söküldü. Okurken acı çektim.Ben böyle hissettiysem yazarın neler hissettiğini düşünemiyorum bile.
Kitabın bende bıraktığı duygusal yoğunluk çok çok fazlaydı. Sanırım benden kaynaklı bir durum bu arkadaşlar.  Orada birbirini baltalayan , bıçaklayan , köle dönüşmüş küçücük çocuklar için ağırKitabın bende bıraktığı duygusal yoğunluk çok çok fazlaydı. Sanırım benden kaynaklı bir durum bu arkadaşlar.  Orada birbirini baltalayan , bıçaklayan , köle dönüşmüş küçücük çocuklar için ağıt yakasim geldi.
Daha fazla abartmadan kitabın konusuna değinmek istiyorum ;

Gelecekte renk kodlarına ayrılmış bir toplumda "Darrow" en alt sınıfta bir Cehennem Dalgıcı, yanı bir Kızıl. Kızılların görevi Mars'ı yaşanılır bir hale getirmek . 
Ama Darrow başına gelen nahoş bir sonrası herşeyi yalan olduğunu Kızılların kandırıldığını anlıyor.İntikam almak istiyor.Halkının intikamını almak için en üst sınıfın yanı Altınların güvenini kazanmak ve Enstitüye sızmasi gerek.

                                       
Kitap bir Distopya. Herkesin bildiği gibi . 

Ama garanti veriyorum okuyacağınız en acimasiz , en iyi Distopya. 
Daha bir üst seviyesi yok!

Toplum sınıflama yönünden renk kodlarına göre ayrılmış ki bu en başta biraz kafa karıştırıyor. Renklerin her birinin ayrı bir gorevi var. Ama en temel görevleri Altınlara hizmet etmek.
Kandirilmislar. 

Okuduğum tüm distopyalardan farkı bence sistemin çok çok farklı oluşuydu.  
Ben Açlık Oyunları'na acımasız dedigimi  hatırlıyorum .Küçücük çocuklar toplumu dizginlemek için birbirini öldürüyordu bildiğiniz gibi. Acımasızdı. Akla sığmazdı.

Ama Kızıl Yükseliş Açlık Oyunları'nı yıktı. Resmen tekmeledi :D

Çocuklarını Lider yapmak için birbirine kırdıran bir toplum.Refah yaşamak için insanlarını kandıran bir toplum . Sistem o kadar güçlü ki herkes yerini kabullenmiş.  Güçlüler Altınlar ,Yenilmezler ...Diyecek söz bulamıyorum ciddiyim . Çok çok güçlü bir kurgu .Ağzım açık hayretler içinde okudum kitabı.Dili ağır , kelimeler süslü. Akılda kalıcı değil. Bir süre boyunca adapte olma sorunu yaşıyorsunuz. Ama kitabı kendinizi vererek okuduğunuz da ayrıca bile gerek kalmıyor .

Büyük bir ciddiyetle söylüyorum. Kızıl Yükseliş bir baş yapıt.

Edebilik mi arıyorsunuz? ----->Doğru kitabı okuyorsunuz. 

Güçlü bir kurgu mu arıyorsunuz ? -----> Yine doğru kitabı okuyorsunuz 

Kusursuz bir karakter mi arıyorsunuz ? --->  Alâsı var "Darrow " :D 


İyi ki elimde 2. Kitap var yoksa dayanamayıp ağlardim . Hayran kaldım , her sayfasına ..

Kızıl Yükseliş kurgu harikası güçlü karakterleriyle bir baş yapıt.
Kaçırmayın , okuyun derim.Pişman olamazsınız .

Puanim : 5/5 

1 yorum:

 

Hunharca Okuyan Kız Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang