3 Mayıs 2016 Salı

KIVILCIM - ATEŞ ( YANGIN MAVİSİ SERİSİ 1-2 ) KİTAP YORUMU
ARKA KAPAK ; 


Kıvılcım : 


Kırmızı iplik efsanesini duyanınız oldu mu hiç? Bir iplik düşünün: Vişne kokulu bir avucun yüzük parmağından, kahve kokulu bir avucun yüzük parmağına uzanmış. Tek bir düğüm, onları birbirine bağlamış. Sonsuza dek. Bu hikayedeki adamın avuçları yaralı, bu hikayedeki kızın vişne kokulu avuçları o adamın yara bandı. Nefret her dilde farklı harflerin yan yana gelişiyle oluşturduğu bir kelimeydi. Her dilde farklı şekilde yazılsa da, hissettirdikleri şeyler aynıydı. Aynı mıydı? Peki ya bu hissin içine başka bir his sızmışsa?


Nefret saf ve katıksız değilse? Ya nefret çoktan bir kalp tarafından melezleştirilmişse?


Ve bir orman yangının ilk kıvılcımı düştü yeryüzüne…ATEŞ :

Bu siyah görüntüsünün altında bir beyaz vardı, bunu görmeme izin vermişti. Duyguları, bembeyazdı. İnsani yani, bembeyazdı. Savaş, bembeyazdı. Ama maalesef, ben ne siyaha ne de beyaza aşıktım. Ben maviye âşıktım, “Yangın Mavisi'ne.” Sıraç biliyordu, Mayıs onun karanlığıydı. "Yangınım!" dedi ona, yanmak pahasına. İki insanın kaderi birbirine bağlıydı. Asla kopmayacak bir iple. "Kaderin kırmızı ipliği… Unutma! Sıraç! O bağladı bizi." Ve kıvılcım sıçradığı yerde beslenerek tahtını ateşe verdi. Yangın için geri sayım başladı.

YORUM ;


Bir günahkara aşıktım ve o günahkarın en büyük günahıydım.Ona söyleyemediklerimle doluydu içim. Bazı adamlar incitmeden sevemezlerdi.Kırar , döker , yangınlar bırakırlardı arkalarında . Ne güzel demişti Cemal Süreyya. 

Yangını olduğumu sanan adam , benim yangınımdı.


Selamlar. Bir kaç gündür her türlü hayranlığını yaptığım , bir kez daha " Watpadd hikayelerine şans verilmesi gerek " tezimi yanıltmaya , Yangın Mavisi Serisi 'nin ilk 2 kitabının yorumuyla sizlerleyim.

Yangın Mavisi Serisi Binnur Nigiz 'in Watpadde ilk yayımladığı kitap sanırım ve bildiğim kadarıyla seri 3 kitaptan oluşacak.
İlk 2 kitabı aynı anda çıktı ve ilk kitabın ismi Kıvılcım ,ikincisinin ki ise Ateş . Ve ben bu iki kitabı peşi peşine hiç ara vermeden okudum. Aferin bana !
Şimdi 3. kitabı beklemekten harap olacağım.
Kitabımızın kahramanı Mayıs Karamaça , arkadaşları ile gittiği bir eğlence mekanında annesinin belalı aşkı Mehmet Ali Karayel 'in oğlu Sıraç Karayel tarafından kaçırılıyor.Ve annesi Mehmet Ali Karayel ile evlenirse serbest kalacak. Ancak Mayıs annesinin istemedigi bir adam ile evlenmesine karşı çıktığı için kaçırıldığı adamın yaninda mecburen kalıyor ve kitabımız böylece başlıyor.

Görmüşsünüzdür belki ben ilk Binnur Nigiz okumaya hala Watpadd 'de devam eden İçinde Bir Sen ile başlamıştım ve yazarın kalemini ne kadar beğendiğimi açık açık vurgulamıştım.Watpadde yayınlanan diğer hikayelerini de okuyunca okumadigim bir tek Yangın Mavisi Serisi kalmıştı ve onu da en kısa surede alıp okudum 😂

Serinin ilk 2 kitabının yorumuna geçmeden önce Binnur Nigiz 'in kalemine ve ortaya çıkardığı her bir karakterine hayran kaldığını açıkça söylemek istiyorum.Binnur hikâyelerinde bizim her zaman okuduğumuz kusursuz karakter imajının dışına çıkıp , karakterlerinin her bir kusurunu açıkça hikâyelerinde yer veriyor . Sorunlu karakterleri her zaman okumayı sevmişimdir ben ve sanırım yazarın hikâyelerinde ortak yarası olan karakterleri vurguladığı içindir ki yazarın kitaplarını sevdim. O karakterlerin yavaş yavaş birbirlerini onarmasını okumak bence muazzam bir şey.

Serinin kitaplarını ayrı ayrı yorumlamak yerine tek bir fotoğraf altında tek yorum içinde sizlere aktaracağım . İlk kitap olan Kıvılcım bana göre hem dili hem de oluşturulan o olay örgüsü olsun klişelikten bir şekilde yazarın karakterlerine yüklediği bakış açısıyla kurtulmuş. Ateş ise ; seri devamı olmasına rağmen ortalarına doğru azıcık saçmalasada sonlara doğru kitabı özgün olarak ele alacağımız bir şekilde yükselişe geçti.  Battığı gibi aniden toparlandı.

Kitaplarda sevmedigim tek şey Sıraç karakterinin Mayıs 'a taktığı lakap. Aşırı şekilde her satırda tekrar edildiği için kitapların  tekrara kaçmasına yol açmış 😳  

Kitaplarda  klişelik tabi ki var bir sonra ki olayı tahmin ettiğim çok oldu ancak başta da dediğim gibi yazarın kalemi bu kliseligi bana bir şekilde hissettirmedi .
Okumaktan zevk aldığım bir seri oldu . Umarım 3.kitap yakın zamanda çıkar .

Gerçekten ama gerçekten Binnur Nigiz şans verilmesi gereken yazarlardan bir tanesi   . Yolu açık olsun.

Puanım : 4/52 yorum:

  1. 'Binnur Nigiz 'in kalemine ve ortaya çıkardığı her bir karakterine hayran kaldığını açıkça söylemek istiyorum' Kalemi çalıntı yalnız nshdcjfsdj ünlü yazarlardan çalıp duruyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. çalıyor mu dfghjasdfgh. allah aşkına bir şeyleri doğru düzgün bilmeden saçmalamayın. tam tersine senin o ünlü dediklerin ondan çalıyorlar. binnur asla öyle bir şey yapmaz bir kere karakterine ters. bir tarafın yiyorsa onun instagramınada mesaj at ;)

      Sil

 

Hunharca Okuyan Kız Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang