29 Şubat 2016 Pazartesi

Benimle Asla Tanışamayacaksın - Kitap Yorumu

ARKA KAPAK

Ollie ve Moritz... Onlar bizden çok farklılar. Hayal bile edemeyeceğiniz özellikleri olan bu iki yakın arkadaşın buluşması imkânsız. Çünkü Ollie'nin elektriğe olan alerjisi hayatını tehdit ediyor, Moritz'in zayıf kalbi de bir pil sayesinde atıyor. Bir araya gelmeleriyse ikisinden birinin ölümüne neden olacak.

En karanlık zamanlarında birbirlerine yazdıkları mektuplarla hayatı, hissetmeyi ve sevmeyi öğrenen Ollie ve Moritz için tüm dengeler ortak geçmişlerinin açığa çıkmasıyla değişiyor.Acaba arkadaşlıkları bu değişimi kaldırabilecek kadar güçlü mü?

"Mektuplar iki arkadaşın en karanlık korkuları, deneyimleri ve gelecek kaygıları arasında gidip gelirken, kusursuz bir tempoya dönüşüyor."
-BCCB-

"Komik ve gitgide duygusallığı artan mektuplar sayesinde heyecanlı bir bekleyiş yaratan bu kitap, zayıflığı arkadaşlıkla güce dönüştüren esprili ve olağandışı bir kitap."
-Kirkus Reviews-

"Ollie ve Moritz, merak uyandıran, esprili ve unutulmaz karakterler... Yazarın samimi ve duygusal bir dille kaleme aldığı bu kitap, yeni favoriniz olacak."
-School Library Journal-

"İkili, hayattan dışlanmış ve sıra dışı olabilir ama sorunları ve kalp kırıklıkları nedeniyle oluşan bağları, cana yakın, merak uyandıran bir öykü sunuyor."
-Publishers Weekly-

Bu yarı-bilimkurgu roman şaşırtıcı sahneler içeriyor. Karakterlerin gelişimlerini okurken, kendinizi o dünyaya çekiliyormuş gibi hissedeceksiniz."
-VOYA-

"Bu romanı etkileyici ve sayfaları hızla çevrilebilir kılan, Ollie ile Moritz'in unutulmaz anlatımları."
-Horn Book Magazine-

2016 William C. Morris Ödülü Finalisti
(Tanıtım Bülteninden)YORUMSelamlar :) Şubat ayının son kitabı olan  "Benimle Asla Tanışamayacaksın" bitti :)

Kitaba hiçbir beklentiye girmeden başladım , öncelikle bunu bir soyleyeyim. Klasik bir YA ( Genç Yetişkin ) kitabı olduğunu sanıyordum ancak kitap beni tamamiyle şaşırttı. Kitabı klişeliktem uzaklaştıracak bilim kurgu ayrıntısı da eklenmesi kitabı gözümde epey bir yükseklere taşıdı ...

Kitabımızın kahramanları Ollie ve Moritz ... Mektup arkadaşları.. Mektuptan başka kullanacakları iletişim araçları yok çünkü Ollie 'nin elektriğe bağlı epilepsisi var bir nevi elektriğe alerjisi var.Moritz'in ise kalbinde pil takılı.Yanı anlayacağınız bir araya gelirlerse ikisinden biri ölecek . Onlar asla tanışamayacak olan iki arkadaş....


Kitabımız Ollie ve Moritz'in birbirlerine attiklari mektuplardan oluşuyor. Bölüm bölüm birbirlerine attiklari mektupları okuyoruz. Çok çok tatlı , icimizi ısıtan bir hikâye Benimle Asla Tanışamayacaksın !

Karakterlerin kendilerine ait sorunları var ve birbirlerine destek olarak sorunlarını çözümlemeye çalışıyorlar. Birbirlerinin destek çubukları gibiler. Aralarındaki iliski o kadar güzel ki bir yerden sonra ben de istiyorum yaa ! diye tepinmeye başlıyorsunuz. 

Karakterlerden favorim ise kesinlikle Moritz oldu. Düşünsenize gözlerini yok. Göz çukurlariniz bosluktan oluşuyor. Nasıl kötü bir olay. Ama Moritz Ollie ''nin deyimiyle kahraman güçlerine sahip. Etraftaki sesleri beyni görsel olarak ona iletiyor ve görebiliyor , çok değişik bir şey.

Bu kitapta dostluğu , arkadaşlığı , engellerin bir şekilde aşılabileceğini net bir şekilde okuyorsunuz. Yüzümde hüzünlü bir şekilde bitirdim kitabı, 2 küçük arkadaşın hikâyesini severek okudum :)
Sonuç olarak ; 
Konu bakımından orijinal , Yazım dili çok eğlenceli  bir kitap Benimle Asla Tanışamayacaksın. EE  daha ne bekliyorsunuz alın okuyun :)


Puanım : 4/5
0 yorum:

Yorum Gönder

 

Hunharca Okuyan Kız Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang