3 Mart 2016 Perşembe

Her Gün - Kitap Yorumu (Every Day #1)ARKA KAPAKHer gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.

"Yepyeni, eşsiz, komik ve canınızı acıtacak kadar dürüst. Levithan, insanın kendisi gibi hissedememesi ve nereye ait olduğunu bilememesine dair ikilemi müthiş bir şekilde kaleme almış. Bu kitabı okumakla kalmadım, âdeta içime çektim."
-Jodi Picoult, #1 New York Times çoksatan yazarı-

"Levithan, okuyucuları ele geçirecek, karşı konulmaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi ve hayal gücü deneyi…"
-Booklist-

A'nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok. Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda. Farklı bir ev. Farklı bir hayat.

Rhiannon'la tanıştığı anda ona âşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya…

-New York Times çoksatanı
-School Library Journal, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Kirkus Reviews, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Booklist, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Amazon, 2012'nin En İyi Kitabı
-Barnes & Noble, 2012'nin En İyi Kitabı
-2012 Cybils Genç Blogger'ların Edebiyat Ödülü Finalisti
-YALSA, 2013'ün En İyi Gençlik Kitapları Seçkisi
-Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
-2013 Lambda Edebiyat Ödülü Finalisti


"Yılın en yaratıcı gençlik romanlarından biri." 
-OUT Magazine-

"İçinden zekâ taşıyor. Levithan sadece ustaca şaşırtmacalarla değil; A'nın zorluklarla edindiği yalnızlık, kimlik ve sevgiye dair bilgeliklerle de elinden bırakamayacağınız bir roman kaleme almış. 'Sadece bir günlüğüne dahi olsa ben değil de sen olmak nasıl olurdu?' sorusunu cevaplayarak bir zorbaya bile empati öğretmesi mümkün." 
-Entertainment Weekly-

"Levithan'ın bilinçli, analitik üslubu, kurguyla bire bir örtüşüyor. Aşk, özlem ve insan doğasına dair derin düşünceleri A'nın yolculuğunda vücut buluyor. Okuyucular, yazarın şiirsel kelime oyunları ve ahenkli üslubuyla tazelenecekler. İnsanı büyüleyen, düşüncelere sevk eden ve sevginin fiziksel görünüşü ve cinsiyeti aştığını hatırlatan bir kitap." 
-Kirkus Reviews-

"Eşsiz olduğu kadar çekici bir roman… Gençler, A'nın ziyaret ettiği bedenler ve karşılaştığı ikilemlere dair düşüncelerini merakla okuyacaklar. Levithan aile içi dinamikleri, ilişkileri, önyargıları ve cinselliği cesurca ele almış." 
-VOYA-

"Levithan'ın empati yeteneğini gözler önüne serdiği gibi, mutluluk ve gerçek aşka dair iyimserlik dolu kısımlar keyifle okunuyor." 
-New York Times Book Review-

"Komik ve aşkın ta kendisi gibi… ihtişamlı bir kitap." 
-Los Angeles Times-

"Levithan bir edebiyat dehası. Üslubu müthiş… gerçekten kusursuz. A'nın sürekli değişen bir dünyada aşkı sonsuz kılma yolculuğuna herkes tanık olmalı." 
-Romantic Times-

"Öykünün her adımı okurlara gerçek gelecek ve güçlü duygular hissettirecek. Özellikle de aşkın doğasına dair konuşturacağı kesin..." 
-School Library Journal-

"Levithan okuyucuları ele geçirecek, karşı konulamaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi, hayal gücü deneyi ve okurların başka birinin, tam olarak A'nın hayatını ziyaret etmeleri için kaçırılmaması gereken bir fırsat." -Booklist-

"Yüreğinizi burkacak en harika aşk hikâyesi; yüreğinizi burkacak (ve iyileştirecek) en muhteşem hayat hikâyesi." -Lauren Myracle, New York Times çoksatan yazarı-

"Bir yuvaya ve sevgiye ki ikisi de aynı şeydir asla erişemeden, her gün başka biri olan, sonsuza dek bir kısır döngüye hapsolmuş 'A' da Uçan Hollandalı ve diğer lanetlenmiş gezginler arasında yerini alıyor. Bir avarenin gezi günlüğü gibi başlayan bu sürükleyici kitap, uzanıp empatiye kollarını doluyor ve felsefeyle çınlayan bir romana dönüşüyor." 
-Virginia Euwer Wolff, National Book Award ödüllü yazar-

"Levithan'ın sıradışı hikâyesi, gençleri, ruhun özünün değişmezliğini düşünmeye sevk edecek. A, on altı yıl boyunca ziyaret ettiği binlerce yaşamdan edindiği bilgelikle inanç, aşk, rüyalar ve ölümden bahsediyor ve insanların birbirinden aslında hiç de farklı olmadığını bizzat kanıtlıyor." 
-Shelf Awareness-
(Tanıtım Bülteninden)


YORUM

Merhaba :) Hayatımda hem aşık olunası hem de nefret edilesi kitabın yorumuyla sizlerleyim :)
Dün sadece birkac sayfa okuyup , kafamı dağıtmak istemiştim.Amacım gerçekten 10 sayfa okumaktı ciddiyim. Bir baktım bitmiş. Bittiğinde sağ olsun bana öyle bir duygu patlaması yaşattı ki sabaha kadar kendi Kendime senaryolar kurup durdum. O sonu kendi kafamda defalarca değiştirdim yeniden yazdım. Ama hiçbiri tabi ki de kitaba yakışmadı. 

Kitabımızın kahramanı A , her gün farklı bir bedende uyanan , kendine ait bedeni olmayan biri. 
Bir gün Justin adında bir bedenin içine giriyor ve Rhiannon adında, bedenin kız arkadaşıyla tanışıyor ve kitabımız A'nın Rhiannon'a aşık olmasıyla başlıyor.A'nın durumunu ilk öğrendiğimde kendi kendime "Ne büyük bir lanet " dedim. 
Her gün kapana kısılmış gibi , bir döngü içerisinde kız ya da erkek bedenlerin içine girmek ... Bir aileye sahip olamamak , arkadaşlara sahip olamamak...
Hiç kimsen yok ,teksin... Tek başına girdiğin bedenlerin hayatını yaşamak zorundasın . Sevmemelisin ... Alışmamalısın... Ne kadar acı.  Ne büyük bir lanet...

Şuana kadar birçok karakter okudum. Bazıları karanlık , bazıları sevecen , bazıları aşk dolu karakterlerdi.
Aşkın kıymetini bilmeyen bir çok karakter okudum .  Yaşadığı hayatı beğenmeyen karakterlerde okudum.Her şeye sahip olan karakterler de okudum.

Ama " A " karakteri okuduğum tüm karakterleri yıkıp geçer. Onun acısı , masumiyeti , sahip olunası o güzel aşkı ; hayata tekrar bakmama , okuduğum tüm diğer kitapları yeniden gözden geçirmeme yol açtı.

Bir kere tabularımı yıktı geçti kitap. Aşkın bedene değil ruha olduğunu en iyi şekilde gösterdi. İlk aşkın ne derece kıymetli olduğunu bu kitapta anladım.Aynı zamanda fedakarlığın da...

Baştada  söylediğim gibi kitabın sonu hakkında sabha kadar düşündüm... Kendi Kendime yepyeni sonlar yazdım . Ancak hiçbiri bu son kadar yakışmadı. 

Kitaba yakışan , A'yı anlamamızı sağlayan bir sondu bu. Kabullenmenin , fedakarlığın , pes etmenin ve diğer bütün duyguları içinde barındıran bir sondu.

Muazzamdı...
Harikaydı...
Aşık olunasıydı.
Özenilesiydi..
Hiç kaçırmayın , hemen elinize alın ve okuyun :)

Puanım : 5/5

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Hunharca Okuyan Kız Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang